Spoření na důchod může probíhat různými způsoby. Představíme si jednotlivé možnosti a varianty jak můžete spořit na důchod. Nebudu se zabývat penzijním připojištěním, které podle mě není výhodné. A je lepší využít jiné varianty.

Spořící účty

Spořící účty jsou dobré v tom, že peníze můžete se spořícího účtu kdykoliv vybrat. Na spořících účtech je roční úrok okolo 2 procent. Není to nic moc, ale když necháte peníze ležet doma, tak na tom budete ještě hůře. Peníze jsou na spořících účtech pojištenydo výše 100 000 Euro (což je asi 2 500 000 Kč). V článku spořící účty srovnání se můžete podívat na aktuální srovnání nejlepších spořících účtů.

Termínované vklady

Termínované vklady fungují tak, že se zavážete na určité časové období (třeba 3 roky) a po tuto dobu nemůžete peníze vybrat, ale díky tomu dostanete vyšší roční úrok, než třeba u spořících účtů. Roční úrok se může pohybovat okolo 4 procent. Termínované vklady mohou být tedy zajímavou možnosti pro spoření na důchod. V článku termínované vklady srovnání najdete aktuální srovnání termínovaných vkladů.

Stavební spoření

Stavební spoření jde docela dobře využít ke spoření na důchod. Stavební spoření se uzavírá vždy na 6 let, ale můžete na něm spořit klidně dále, dokud nepřekročíte cílovou částku, kterou jste si u stavebního spoření sjednaly. Státní podpora je dnes maximálně 2000 Kč a vyplatí se tak na stavební spoření každý rok poslat maximálně 20000 Kč. Roční úrok je u stavebního spoření většinou ve výši 2 procent. Je třeba počítat i s poplatky za vedení účtu, které se pohybují okolo 300 Kč.

Dividendové akcie

Dobrou možností pro spoření na důchod může být i průběžné nakupování dividenodvých akcií. Dividendové akcie jsou akcie stabilních firem, které pravidelně vyplácejí dividendu. Dividenda je většinou vyplácena 1x ročně. Vy si tak můžete vybudovat určité pasivní příjmy. Postupně budete přikupovat další a další dividendové akcie a tím bude růst i váš pasivní příjem z dividend. Dividendové akcie můžete nakupovat i na Pražské burze. Mezi zajímavé České dividendové akcie určitě patří: ČEZ, Philip Morris ČR, Pegas Nonwovens, Fortuna.