Každý člověk by si měl tvořit úspory na horší časy. V článku se dozvíte jak zhodnocovat úspory.

Vytvoření úspor

Stále se najde hodně lidí, kteří vůbec nemyslí na zadní kolečka a žijí doslova od výplaty k výplatě. Z našich měsíčních příjmů by jsme měly každý měsíc uspořit alespoň 10 procent. Ideální je si na svém běžném bankovním účtu nastavit trvalý platební příkaz a peníze se odešlou každý měsíc automatiky. Pravidelným spořením si dokážete vytvořit dostačnou rezervu. Která se vám pak může hodit v případě ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci či úrazu. Vždy by jsme měly myslet i na zadní kolečka.

Zhodnocení úspor na spořícím účtu

Ke zhodnocení úspor se nejčastěji používá spořící účet, hlavně na začátku. Spořící účet je dobrý v tom, že peníze nejsou vůbec nijak vazané a můžete je kdykoliv vybrat (to však může být i nevýhoda, musíte mít disciplínu !). Roční zhodnocení se u spořícího účtu aktuálně pohybuje okolo 2 procent ročně. V článku spořící účty srovnání se můžete podívat na aktuální srovnání nejlepších spořících účtů.

Termínované vklady a stavební spoření

U termínovaného vkladu se zavážete na určité období a po toto období nemůže s penězi na termínovaném vkladu vůbec disponovat. Fixace je většinou na 1 rok, 2 roky či 3 roky. Čím delší fixace tím větší bude výsledný roční úrok. U termínovaných vkladů je také výhodný, že roční úrok je dopředu danný a nemůže se později měnit. U spořícího účtu se může úrok kdykoliv změnit. V článku termínované vklady srovnání se můžete podívat na srovnání nejlepších termínovaných vkladů.

Můžete také využít stavební spoření, které se sjednává na 6 let. Každý rok může získat státní podporu ve výši 2000 Kč, pokud si na stavební spoření pošlete každý rok 20000 Kč. Úrok je u stavebního spoření většinou okolo 2 procent. Později si také může vzít úvěr ze stavebního spoření.